Четврток, 19 Октомври 2017

Новости

Покана по повод осветувањето на манастирот „Св. Наум Охридски“ во н. Радишани

 

__-_Copy_-_Copy

СКОПСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА

во рамките на одбележувањето на 50 годишнинта од возобновувањето на автокефалноста на
Охридската архиепископија како Македонска православна црква, Ве поканува на осветувањето на новиот храм
„Св. Наум Охридски“ - во населбата Радишани - Скопје.
Повеќе...

Изложба на витражни икони во соборната црква

MAKEDONIJA_zaproszenie2__2_001

Во среда, на 18.10.2017 година, со почеток во 19:00 ч. во салата на соборната црква ќе се одржи отварање на изложбата на витражни икони „Светоносен иконостас“ од упокоениот  полски православен  иконописец Адам Сталони Добжански. 
Повеќе...

Архиепископот Стефан ги прими во својата резиденција ракометарите на европскиот шампион Вардар

VARDAR_-_Copy_copy_copyНеговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г.  Стефан, во резиденцијата во Криви Дол во Скопје, ги прими ракометарите на Вардар – европските шампиони, заедно со сопственикот и раководството на клубот и, честитајќи им, ги благослови и им посака да продолжат со победничкиот поход.
Повеќе...

Акатист кон свети Јоаникиј Ракотински во соборната црква, секој вторник по Вечерната богослужба

Soborna-Crkva-St-Clement-of-Ohrid-Skopje__copy_copy_copy
Почитувани браќа и сестри,
со благослов на Неговото блаженство, Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан, во соборната црква „Св. Климент Охридски“ во Скопје, секој вторник по Вечерната богослужба, која започнува во 17:00 ч., ќе се чита Акатистот кон преподобниот Јоаникиј Ракотински.
Повеќе...

Божествена литургија со ракополагање во презвитерски чин на празникот на Воздвижението на чесниот и животворен крст

SPE_2472SPE_2471
На 27 септември 2017 година, денот кога Црквата го прославува Воздвижението на чесниот и животворен крст, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи Божествена литургија во соборната црква Свети Климент Охридски во Скопје.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL