Недела, 21 Јануари 2018

Крстопоклона недела

skopje070320101
skopje070320102
skopje070320103
skopje070320104
skopje070320105
skopje070320106
skopje070320107
skopje070320108
skopje070320109
skopje070320109a
01/10 
start stop bwd fwd

Во третата недела од Великиот Пост, кога Православната црква го слави чесниот и животворен крст, Неговото Блаженство, Архиепископот г.г. Стефан, заедно со свештениците од црквата Св. Петка, отслужи Света Божествена Литургија. Верниците се причестија со Телото и Крвта Христови. После завршувањето на Литургијата, повторно беше приредена духовна академија со настап на дечињата од истоимениот храм, кои во своите песнички го воспеваа и славеа Св. Крст. Неговото Блаженство, Архиепископот г.г. Стефан, му врачи скромен поклон на Јованов Дејан, кој имаше можност прв да дојде до крстот кога се фрлаше за време на Богојавленските празници во населбата Кисела вода.
Share