Понеделник, 19 Февруари 2018

Божествена литургија со ракополагање во презвитерски чин на празникот на Воздвижението на чесниот и животворен крст


На 27 септември 2017 година, денот кога Црквата го прославува Воздвижението на чесниот и животворен крст, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи Божествена литургија во соборната црква Свети Климент Охридски во Скопје. Пред литургијата во чтец беше ракопроизведен дипломираниот теолог Дејан Страчковски, а пред почетокот на евхаристискиот канон ѓаконот Константин Стевковски беше ракоположен во презвитерски чин.

SPE_2228
SPE_2298
SPE_2283
SPE_2355
SPE_2389
SPE_2417
SPE_2420
SPE_2448
SPE_2473
SPE_2484
SPE_2488
SPE_2505
SPE_2534
SPE_2575
SPE_2590_copy
SPE_2623
SPE_2704

Share