Понеделник, 19 Февруари 2018

Slideshow

Архиерејска Литургија во населбата Јане Сандански

Е-пошта Печати PDF
DSC_9689_copySPE_5953_-_Copy_-_Copy

На 14.01.2018 година, кога Црквата ги прославува празникот „Обрезанието на Господ Исус Христос“ и светиот Василиј Велики, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи света Василиева Литургија во црквата Свети пророк Илија во населба Аеродром.
Повеќе...

Прославен денот на светиот првомаченик и архиѓакон Стефан

Е-пошта Печати PDF
SPE_5668SPE_5669
На 09 јануари 2018 година, денот во кој Црквата го прославува споменот на светиот првомаченик и архиѓакон Стефан, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи света литургија во црквата посветена на Преподобна Параскева во населба Црниче.
Повеќе...

Архиерејска Литургија на вториот ден од Христовото раѓање

Е-пошта Печати PDF

SPE_5312_-_Copy_-_CopySPE_5430_-_Copy_-_Copy
На вториот ден од Христовото раѓање, кога Православната Црква молитвено во слава и пофалба си спомнува за Пресвета Богородица, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештеници од Скопската епархија отслужи Божествена литургија во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL