Недела, 25 Февруари 2018

Slideshow

Духовден-втор ден

Е-пошта Печати PDF
DUHOVDEN_309На вториот ден од празнувањето на Педесетница и споменот на св. браќа Кирил и Методиј, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан благоволи да богослужи Света Литургија во црквата св. Троица во с. Долно Лисиче.
Повеќе...

Духовден

Е-пошта Печати PDF
DUHOVDEN_274На роденденот на Православната црква - Педесетница, во Соборниот храм св. Климент Охридски во Скопје се отслужи Света Архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан во сослужение на Митрополитот г. Горазд.
Повеќе...

Архиерејска Литургија во с. Љубанци

Е-пошта Печати PDF
DUHOVDEN_014На денот кога Православната црква го празнува  „Преносот на моштите на св. Никола во Бари“, во манастирот кој го носи името на светителот, во с. Љубанци, се отслужи Архиерејска Божествена Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL