Недела, 25 Февруари 2018

Slideshow

Поклоничко патување во Бари

Е-пошта Печати PDF
BariПОКЛОНИЧКО ПАТУВАЊЕ ВО ЧЕСТ НА
СВЕТИ НИКОЛА, СВЕТИ КУЗМАН И

СВЕТИ ДАМЈАН
ОД 08 ОКТОМВРИ ДО 11 ОКТОМВРИ
Скопската епархија, со благослов на Негово Блаженство Архиепископот г.г. Стефан, организира поклоничко патување во чест на свети Никола, свети Кузман и свети Дамјан во Бари - Италија
Повеќе...

Денови на руската духовна култура во Република Македонија

Е-пошта Печати PDF
DSC_3984

Скопје, 16 Септември 2010

Во рамките на манифестацијата Денови на руската духовна култура во Република Македонија, вчеравечер, со свој концерт во Соборниот храм „св. Климент Охридски“, се претстави Московскиот синодален хор.

Повеќе...

Архиерејска Литургија во манастирската црква св. Јован Крстител

Е-пошта Печати PDF
sv.jovan2010_079На денот кога Православната црква си спомнува за празникот „Отсекување на главата на св. Јован Крстител“, Неговото Блаженство г.г. Стефан отслужи Архиерејска Литургија во манастирската црква св. Јован Крстител во н. Капиштец во Скопје. Верниот народ се причести со светите тајни.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL