Петок, 24 Ноември 2017

Slideshow

Архиерејска Литургија во н. Илинден

Е-пошта Печати PDF
Sv._Konstantin_i_Elena_019На 3 јуни, во н. Илинден се отслужи Архиерејска Литургија по повод празнувањето на св. Константин и Елена. Со Литургијата чиноначалствуваше Неговото Блаженство, г.г. Стефан. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.
Повеќе...

Втор свештенички собор

Е-пошта Печати PDF
SOBRANIJA_021На 27.05.2010 во салата за прием на гости, при соборниот храм св. Климент Охридски, се одржа втор свештенички собор на тема „Роденденот на Црквата и Македонската Православна црква“. Со свој труд се претстави прота-ст. Томислав Петковски. Архиепископот г.г. Стефан ги поздрави присутните свештеници.
Повеќе...

Духовден-втор ден

Е-пошта Печати PDF
DUHOVDEN_309На вториот ден од празнувањето на Педесетница и споменот на св. браќа Кирил и Методиј, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан благоволи да богослужи Света Литургија во црквата св. Троица во с. Долно Лисиче.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL