Недела, 25 Февруари 2018

Slideshow

Осветување на црквата Света Троица во с. Р’жаничино

Е-пошта Печати PDF
_MG_7709_MG_7815
На 30 Септември 2012 год. кога Православната црква молитвено си спомнува за светите маченички Вера, Нада, Љубов и мајка им Софија, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештеници од Скопската епархија ја освети новата црква Света Троица во с. Р’жаничино, Скопско.
Повеќе...

Проповед на Велики петок - протопрезвитер Александар Мењ

Е-пошта Печати PDF
11201121Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!
Во последното Христово Евангелие, Евангелието според Јован, се раскажува за судот над Господа, за Неговите страдања, смрт и погребение. Во
Повеќе...

За Страсната седмица - Митрополит Антониј Сурожски

Е-пошта Печати PDF

Денес влегуваме во тешки денови: во денови во кои си ги спомнуваме Христовите Страдања, во денови во кои нема да ни биде лесно да приоѓаме в храмот за да ги принесуваме долгите богослужби, да се молиме. Многумина си го поставуваат прашањето: треба ли воопшто да се оди в храм кога телото ни е уморно, кога мислите се разлетуваат

Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL