Четврток, 19 Октомври 2017

Slideshow

Архиерејска Литургија во Крушево

Е-пошта Печати PDF
ILINDEN2010_019На 2-ри Август 2010 година во храмот посветен на св. Никола во Крушево, се отслужи Архиерејска Литургија по повод празнувањето на св. пророк Илија. Со Литургијата чиноначалствуваше Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан во сослужение со Неговото
Повеќе...

Архиерејска Божествена Литургија

Е-пошта Печати PDF
svarhangelgavril2010На денот кога Православната црква си спомнува за Св. Архангел Гаврил, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Архиерејска Литургија во црквата на Св. Архангел Михаил во н. Автокоманда. По отслужувањето на
Повеќе...

Раѓање на Св. Јован Крстител-Иванден

Е-пошта Печати PDF
SV.JOVAN-IVANDEN_150Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, благоволи да богослужи Света Литургија и да проповеда  по повод празникот „Раѓање на св. Јован Крстител-Иванден“ во храмот посветен на Св. Јован Крстител во н. Капиштец.
Многубројниот народ се причести со Светите Христови Тајни.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL