Вторник, 12 Декември 2017

Slideshow

Божествена Литургија и ракополагање во ѓаконски чин

Е-пошта Печати PDF
_MG_8800_MG_8788

На 27 октомври 2012 г., во спомен на празнувањето на Св. Петка - Параскева, во храмот што го носи нејзиното име во н. Црниче се отслужи Божествена Литургија. Со Литургијата
Повеќе...

Беседа на Архиепископот Стефан по повод новоизбраниот епископ Лешочки г. Јосиф

Е-пошта Печати PDF

IMG_8424АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ

СТЕФАН

Преосвештен владико, возљубен во Господа брате Јосифе[1],

Со положените раце на браќата архиереи, преку благодатта на Светиот Дух, те воздигнавме во архиерејско достоинство, со што ти

Повеќе...

Пристапно слово на новоизбраниот епископ Велички - г. Јосиф

Е-пошта Печати PDFDSC_4048

епископ Велички г. Јосиф

Денес сите ние сме сведоци, а истовремено и учесници на овој свештен литургиски собор во овој древен храм на некогашната Охридска

Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL