Четврток, 19 Октомври 2017

Slideshow

Акатист кон свети Јоаникиј Ракотински во соборната црква, секој вторник по Вечерната богослужба

Е-пошта Печати PDF
Soborna-Crkva-St-Clement-of-Ohrid-Skopje__copy_copy_copy
Почитувани браќа и сестри,
со благослов на Неговото блаженство, Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан, во соборната црква „Св. Климент Охридски“ во Скопје, секој вторник по Вечерната богослужба, која започнува во 17:00 ч., ќе се чита Акатистот кон преподобниот Јоаникиј Ракотински.
Повеќе...

Божествена литургија со ракополагање во презвитерски чин на празникот на Воздвижението на чесниот и животворен крст

Е-пошта Печати PDF
SPE_2472SPE_2471
На 27 септември 2017 година, денот кога Црквата го прославува Воздвижението на чесниот и животворен крст, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи Божествена литургија во соборната црква Свети Климент Охридски во Скопје.
Повеќе...

Преподобниот Јоаникиј Ракотински впишан во списокот на светиите

Е-пошта Печати PDF
DSC_1062SPE_2140
На 24 септември 2017, кога Црквата ги прославува преподобната Теодора Александриска и преподобниот Аилуан Атонски, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во сослужение со девет архиереи на МПЦ-ОА
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL