Петок, 18 Август 2017

Slideshow

Златоустова литургија на Воскресение Христово (втор ден)

Е-пошта Печати PDF
SPE_6810SPE_6811
На 17 април 2017 година, вториот ден од прославата на Воскресението на Господ Исус Христос (светол понеделник), Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи божествена литургија во црквата Рождество на Пресвета Богородица, во општина Центар.
Повеќе...

Прославено ХРИСТОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ во Соборниот храм Св. Климент Охридски

Е-пошта Печати PDF
_6558__-_Copy_6558_107_-_CopyПрославувањето на Светлото Христово Воскресение - ВЕЛИГДЕН во Соборниот храм Св. Климент Охридски започна ноќта на 15 април со Полуноќница и Крсниот пат, а заврши утрото со Пасхална Утрена и Божествена Литургија на св. Јован Златоуст.
Повеќе...

Василиева литургија на Велика сабота

Е-пошта Печати PDF

SPE_6172Во манастирската црква Св. Наум Охридски во н. Радишани, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештеници од Скопската епархија отслужи Вечерна Василиева Литургија на која се читаат 15-те паримии од Стариот Завет со нивните пророштва за воскресението на мртвите.

Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL