Вторник, 12 Декември 2017

Slideshow

Организиран бесплатен автобуски превоз кон соборната црква на денот на канонизацијата на отец Јоаникиј Ракотински

Е-пошта Печати PDF

Почитувани,
По повод канонизацијата на преподобниот Јоаникиј Ракотински, МПЦ-ОА, под покровителство на Град Скопје и Јавното сообраќајно претпријатие Скопје, во недела, на 24 септември 2017 година, организира бесплатен автобуски превоз.
Термините и локациите на тргнување на автобусите се следни:

Повеќе...

ПОКАНА

Е-пошта Печати PDF

Joanikij-222

Скопската православна епархија ги поканува сите чеда на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, овој викенд (сабота 23. септември и недела 24. септември) да учествуваат во торжествениот чин на впишување на архимандритот Јоаникиј Ракотински во списокот на светиите.
Повеќе...

Вечерна богослужба и Литија во центарот на Скопје

Е-пошта Печати PDF
SPE_1671_-_Copy_-_Copy_copy_copySPE_1729_-_Copy_-_Copy_copy_copy

Во навечерието на прославувањето на раѓањето на Мајката Божја - заштитничката на градот Скопје, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештенослужители од Скопската епархија чиноначалствуваше на Празничната вечерна богослужба во храмот на Рождество на Пресвета Богородица во Скопје.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL