Петок, 18 Август 2017

Slideshow

Панихида по повод 114 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев

Е-пошта Печати PDF
SPE_7371_-_CopySPE_7340_-_Copy

Денес пред гробот на Гоце Делчев кој се наоѓа во дворот на црквата Св. Спас во Скопје се отслужи Панихида со која чиноначалствуваше Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештеници од Скопската епархија.
Повеќе...

Средба на Архиепископот со амбасадорот на Р. Унгарија, Н.Е. Ласло Иштван Дукс

Е-пошта Печати PDF
SPE_7332SPE_7333
На 03 мај 2017 година, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во својот кабинет оствари средба со амбасадорот на Р. Унгарија, Н.Е. Ласло Иштван Дукс.
Повеќе...

Слово на Архиепископот изречено на промоцијата на СОВЕТИ И РАСКАЗИ ОД КЕКАВМЕН

Е-пошта Печати PDF

 

Stefan.Kekavmen_-_Copy_copyКнигава „Совети и раскази“ од Кекавмен е пишуван во втората половина на  XI век, поконкретно од 1075 до 1078 година. Таа не е обично историско дело, туку претставува извор за историјата на македонскиот и балканските народи и

Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL