Вторник, 12 Декември 2017

Slideshow

Архиепископот Стефан ги прими во својата резиденција ракометарите на европскиот шампион Вардар

Е-пошта Печати PDF
VARDAR_-_Copy_copy_copyНеговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г.  Стефан, во резиденцијата во Криви Дол во Скопје, ги прими ракометарите на Вардар – европските шампиони, заедно со сопственикот и раководството на клубот и, честитајќи им, ги благослови и им посака да продолжат со победничкиот поход.
Повеќе...

Акатист кон свети Јоаникиј Ракотински во соборната црква, секој вторник по Вечерната богослужба

Е-пошта Печати PDF
Soborna-Crkva-St-Clement-of-Ohrid-Skopje__copy_copy_copy
Почитувани браќа и сестри,
со благослов на Неговото блаженство, Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан, во соборната црква „Св. Климент Охридски“ во Скопје, секој вторник по Вечерната богослужба, која започнува во 17:00 ч., ќе се чита Акатистот кон преподобниот Јоаникиј Ракотински.
Повеќе...

Божествена литургија со ракополагање во презвитерски чин на празникот на Воздвижението на чесниот и животворен крст

Е-пошта Печати PDF
SPE_2472SPE_2471
На 27 септември 2017 година, денот кога Црквата го прославува Воздвижението на чесниот и животворен крст, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи Божествена литургија во соборната црква Свети Климент Охридски во Скопје.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL