Вторник, 12 Декември 2017

Slideshow

Покана по повод осветувањето на манастирот „Св. Наум Охридски“ во н. Радишани

Е-пошта Печати PDF

 

__-_Copy_-_Copy

СКОПСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА

во рамките на одбележувањето на 50 годишнинта од возобновувањето на автокефалноста на
Охридската архиепископија како Македонска православна црква, Ве поканува на осветувањето на новиот храм
„Св. Наум Охридски“ - во населбата Радишани - Скопје.
Повеќе...

Архиепископот присуствуваше на отварањето на изложбата на витражни икони „Светоносен иконостас“, во соборната црква Св. Климент Охридски

Е-пошта Печати PDF
SPE_2840SPE_2841
Во средата, на 18.10.2017 година, по вечерната богослужба, Неговото блаженство, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан присуствуваше и одржа говор при отварењето изложбата на витражни икони „Светоносен иконостас“, од упокоениот полски православен иконописец Адам Сталони Добжански (1904-1985). 
Повеќе...

Изложба на витражни икони во соборната црква

Е-пошта Печати PDF

MAKEDONIJA_zaproszenie2__2_001

Во среда, на 18.10.2017 година, со почеток во 19:00 ч. во салата на соборната црква ќе се одржи отварање на изложбата на витражни икони „Светоносен иконостас“ од упокоениот  полски православен  иконописец Адам Сталони Добжански. 
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL