Сабота, 28 Мај 2016

Slideshow

Осветување на крст во манастирот Св. Атанасиј во с. Лешок, Тетовско

Е-пошта Печати PDF
SPE_0677
На 27 мај 2016 година во манастирот Св. Атанасиј во с. Лешок, Тетовско беше осветен мермерен Крст во спомен на руските монаси од манастирот Валаам кои живееле и служеле во Македонија во првата половина од
Повеќе...

Божествена Литургија во чест на светите браќа Кирил и Методиј

Е-пошта Печати PDF
SPE_0176_-_CopyВо чест на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј, на 24 мај во Соборниот храм Св. Климент Охридски се отслужи Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештеници од Скопската епархија.
Повеќе...

Панихида во молитвен помен на блаженоупокоените Архиепископи Доситеј и Ангелариј

Е-пошта Печати PDF
SPE_9842SPE_9843
Во сабота, на 21.05.2016 година, во црквата „Св.вмч. Димитриј Солунски“, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, отслужи Панихида во молитвен помен за првите двајца Архиепископи на обновената Охридска Архиепископија, блаженоупокоените архиереји Доситеј (+1981) и Ангелариј (+1986). 
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL