Петок, 29 Јули 2016

Slideshow

Архиерејска Литургија во населбата Ѓорче Петров

Е-пошта Печати PDF
SPE_2194На 12.07.2016 година, во спомен на св. апостоли Петар и Павле, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештенослужители од Скопската епархија отслужи Архиерејска Литургија во храмот „Св. апостоли Петар и Павле“ во населбата Ѓорче Петров.
Повеќе...

Архиерејска Литургија во спомен на раѓањето на свети Јован Крстител

Е-пошта Печати PDF
SPE_2076На 07.07.2016 година, денот кога Црквата го прославува раѓањето на светиот пророк Јован Крстител, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше на Света Божествена Литургија во манастирот посветен на свети Јован Крстител во населбата Капиштец.
Повеќе...

Со Архиерејска Литургија прославен денот на Светиот Дух

Е-пошта Печати PDF
SPE_1735SPE_1795
На 20.06.2016 година, понеделникот по празникот на Светата Троица (Педесетница), ден кого Црквата го посветила за прославување на Пресветиот и Животворен Дух, како еден од Светата и Животоначелна Троица, Неговото
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL